دیوان محاسبات: وزارت نفت ۱۶ هزار میلیارد تومان را به خزانه واریز نکرده است

تعرفه تبلیغات در سایت
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس

جستجوگر

یافته ها در جستجو

  امکانات وب

  برچسب ها

  همسفر - دیوان محاسبات: وزارت نفت ۱۶ هزار میلیارد تومان را به خزانه واریز نکرده است
  خوش آمدید
  دیوان محاسبات: وزارت نفت ۱۶ هزار میلیارد تومان را به خزانه واریز نکرده است

  به گزارش خبرگزاری فارس، بر اساس گزارش تفریغ بودجه سال 95 که صبح روز گذشته در صحن علنی مجلس خلاصه آن قرائت شد، شرکت ملی گاز مبلغ 11 هزار و 479 میلیارد تومان از منابع حاصل از فروش داخلی گاز طبیعی در سال 95 را به حساب خزانه واریز نکرده است.
  ضمن اینکه شرکت ملی نفت ایران مبلغ چهار هزار و 479 میلیارد تومان از وجوه واریزی توسط شرکت‌های پتروشیمی بابت ارزش خوراک دریافتی را به حساب خزانه‌داری کل کشور واریز نکرده است.
  به عبارت دیگر نزدیک به 16 هزار میلیارد تومان از درآمدهای وزارت نفت، به خزانه واریز نشده است، موضوعی که در جای خود بسیار سوال برانگیز است. 
  با این حال، نابسامانی مالی درون وزارت نفت منحصر به عدم واریز 16 هزار میلیارد تومان نبوده و بر اساس گزارش دیوان محاسبات، شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران از مجموع ارزش نقدی خوراک دریافتی از شرکت ملی ایران هفت هزار و 202 میلیارد تومان بدهکار است.
  همچنین شرکت‌های پتروشیمی از مجموع ارزش نقدی خوراک دریافتی از شرکت ملی نفت، با احتساب وصولی‌های سال 1396 بابت مانده تسویه‌نشده ارزش خوراک دریافتی سال 95، 266 میلیارد تومان بدهکار هستند.
  در حال حاضر مجموع بدهی این دو شرکت نزدیک به هفت هزار و 500 میلیارد تومان بوده و با توجه به عدم واریز 16 هزار میلیارد تومان از درآمد‌ها به خزانه هم مشاهده می‌کنیم از منظر مالی وضعیت شفاف و مناسبی در این وزارتخانه وجود ندارد. 
  ضمن اینکه طبق خلاصه گزارش تفریغ بودجه ۹۵ وزارت نفت مکلف بوده نسبت به نوسازی و توسعه شبکه خطوط لوله انتقال نفت خام و میعانات گازی اقدام کند و منابع موردنیاز را از محل افزایش پنج درصد به قیمت هر لیتر فرآورده‌های نفتی تأمین کند. 
  با این وجود شرکت ملی پخش و پالایش فرآورده‌های نفتی صرفاً هزار و ۴۳ میلیارد تومان از محل افزایش پنج درصدی قیمت فرآورده‌ها را جهت مصرف فوق به شرکت‌های ذی‌ربط اختصاص داده و پرداخت کرده و ۳۷۰ میلیارد تومان از عوارض وصول ‌شده موضوع این بند در محلی غیر از مصارف قانونی یعنی هزینه‌های جاری شرکت مصرف شده است.
  یک میلیارد و 177 میلیون دلار
   هم به صندوق توسعه ملی واریز نشد!
  در این میان، ابهامات مربوط به واریز درآمدها به حساب‌های کشور، تنها مربوط به وزارت نفت نبوده و مبلغ یک میلیارد و 177 میلیون دلار از محل منابع حاصل از صادرات نفت، به حساب صندوق توسعه ملی واریز نشده است. 
  از سهم صندوق توسعه ملی از محل منابع حاصل از صادرات نفت شامل نفت خام، میعانات گازی و فرآورده‌های نفتی، مبلغ هفت میلیارد و سیصد و دوازده میلیون دلار به حساب صندوق واریز و مابقی آن به مبلغ یک میلیارد و یکصد و هفتاد و هفت میلیون دلار به حساب صندوق مزبور واریز نشده است. 
  برچسب‌ها: همسفر , وزارت نفت , خزانه
  مطالب اخیر
  .: Weblog Themes By M a h S k i n:.
  نویسنده : بازدید : 2 تاريخ : يکشنبه 8 بهمن 1396 ساعت: 11:33
  برچسب‌ها :
  اخبار و رسانه هاهنر و ادبیاترایانه و اینترنتعلم و فن آوریتجارت و اقتصاداندیشه و مذهبفوتو بلاگوبلاگ و وبلاگ نویسیفرهنگ و تاریخجامعه و سیاستورزشسرگرمی و طنزشخصیخانواده و زندگیسفر و توریسمفارسی زبان در دیگر کشورها